Η ψυχοθεραπεία είναι μια από τις μεγαλύτερες και πιο ανταποδοτικές περιπέτειες, μπορεί να φέρει μαζί της τα βαθύτερα συναισθήματα προσωπικής αξίας, σκοπού και πλούτου στη ζωή.
Η ψυχοθεραπεία είναι ένα ταξίδι, γεμάτο συναισθήματα και εμπειρίες, το οποίο μας οδηγεί προς τον αληθινό μας εαυτό. Ένα ταξίδι ασφαλές, με συνοδοιπόρο τον θεραπευτή!
Σκοπός μου είναι να δημιουργήσω ένα ασφαλές και άνετο περιβάλλον όπου μπορούμε να δουλέψουμε με συνέπεια και υπομονή ώστε να διαχειριστούμε κάθε πρόβλημα.
Η Ψυχοθεραπεία αποτελεί ένα ταξίδι, όπου θεραπευτής/τρια και θεραπευόμενος/η γίνονται συνοδοιπόροι και συνταξιδεύουν μαζί, με τον θεραπευτή/τρια να φωτίζει το δρόμο.
Σκοπός μου είναι να σας βοηθήσω να αναδιαμορφώσετε τις σκέψεις, τα συναισθήματα και τις συμπεριφορές σας —ενδυναμώνοντάς σας να γίνετε τελικά ο θεραπευτής του εαυτού σας.
Είμαι εδώ για να σε βοηθήσω να διορθώσεις τις λανθασμένες πεποιθήσεις σου. Διορθώνοντας λανθασμένες πεποιθήσεις μπορούμε να μειώσουμε τις υπερβολικές αντιδράσεις.
Στη θεραπεία ανοίγουμε τους ορίζοντες μας και μαθαίνουμε πως δεν υπάρχει ένας, μοναδικός τρόπος να γίνονται τα πράγματα' ανοίγονται δρόμοι εκεί που βλέπουμε αδιέξοδα.
Στο ψυχοθεραπευτικό ταξίδι ο θεραπευτής θα είναι εκεί ως καθοδηγητής για να εφοδιάσει τον θεραπευόμενο με όλα τα απαραίτητα εργαλεία, ώστε να γίνει θεραπευτής του εαυτού του.
Η ψυχική υγεία είναι εξίσου σημαντική με την σωματική. Ο θεραπευτής/τρια μέσω της ψυχοθεραπείας μπορεί να βοηθήσει στην ενίσχυση της, με σεβασμό, αποδοχή και εμπιστευτικότητα.
H Ψυχοθεραπεία είναι ένα όμορφο ταξίδι αλλαγής...
Είναι μια επένδυση και χρειάζεται προσπάθεια. Εστίασε στα "θέλω" σου και σε σένα! Φτιάξε τη δική σου διαδρομη για να φτάσεις στο προορισμό που εσύ θέλεις και όχι οι άλλοι. Έαν θέλεις κάτι που δεν έχεις, πρέπει να κάνεις κάτι που δεν έκανες!
Καθώς το άτομο εκφράζεται και νιώθει ότι ακούγεται , μαθαίνει σταδιακά να αφουγκράζεται με ενδιαφέρον και ανοιχτότητα τις σκέψεις και τα συναισθήματα του.
Η ψυχοθεραπεία είναι ένα ασφαλές, γεμάτο ζωή λιμάνι, μέσα στο οποίο ο θεραπευόμενος και ο θεραπευτής συναντιούνται όπως είναι στο εδώ και τώρα που συν-δημιουργούν.
Η θεραπευτική διαδρομή είναι συν-δημιουργία, ένας ασφαλής χώρος να εκφραστώ, να συνδεθώ, να ανακαλύψω ρόλους, σχέσεις και μοτίβα, να κατανοήσω συναισθήματα και «αφώτιστες» πλευρές.
Ο ρόλος μου είναι να είμαι συνοδηγός σε ένα ταξίδι που το τιμόνι βρίσκεται στα χέρια σας. Έχω τον χάρτη για να χαράξουμε μαζί τη διαδρομή και να ανακαλύψουμε και άλλα μονοπάτια.
Η ψυχοθεραπεία είναι μια από τις σημαντικότερες προσωπικές επενδύσεις του ανθρώπου. Ο κατάλληλος θεραπευτής θα σας δώσει τα εργαλεία για να ζήσετε την ζωή σας όπως εσείς ορίζετε.
Θεραπευτής δεν είναι κάποιος στον οποίον πας για να σε θεραπεύσει. Θεραπευτής είναι εκείνος που μπορεί να αναδείξει την θεραπευτική ικανότητα την οποία εσύ ο ίδιος έχεις μέσα σου!